Оштукатурювання поверхонь є невід’ємною частиною оздоблення приміщення. Від того, наскільки якісно вона буде виконана, залежить кінцевий результат ремонту. Якщо ви робите все роботи своїми руками, слід знати, який пісок найкраще підійде для штукатурки стін.

Пісок обгрунтовано вважається одним з найбільш затребуваних будівельних матеріалів. Без нього не обходиться жоден будівельний майданчик. Використовується він і для штукатурення стін. З огляду на те, що існує кілька фракцій і різновидів піску, цілком логічним є запитання: який з них використовувати для цього виду робіт?

Склад і особливості штукатурної суміші

Будь-яка штукатурна суміш включає в себе два компоненти: в’язку речовину і наповнювач. В якості першого використовують гіпс, цемент, вапно або їх комбінації. В якості другого – пісок , кам’яну крихту або шлак. Іноді в суміш додатково вводять різні добавки для поліпшення певних властивостей. Наприклад, часу схоплювання або адгезії.

Кожен з компонентів розчину виконує своє завдання. Так, від в’язкої речовини залежить схильність штукатурки до розтріскування, міцність, пластичність, адгезія, водостійкість і швидкість застигання. У свою чергу наповнювач впливає на зовнішній вигляд шару штукатурки, звуко- і теплоізоляційні властивості, міцність.

 

Види штукатурки

Штукатурка на основі піску та цементу ділиться на кілька видів:

  • Фасадна – для утеплення стін та оздоблення будівель.
  • Чорнова – для вирівнювання поверхонь.
  • Якісна – для підготовки стін до укладання плитки.
  • Високоякісна – для подальшого фарбування.

Вибір потрібної фракції

Залежно від розмірів частинок пісок ділиться на три фракції:

  • велику (з розміром зерна 2-4 мм),
  • середню (0,5-2 мм),
  • дрібну (0,25-0,5 мм).

Кінцевий вибір необхідно робити в залежності від призначення шару, що наноситься штукатурки. Так, для першого шару (вирівнюючого або чорнового) можна використовувати крупнофракціонний пісок. Фінішне покриття повинне бути однорідним і гладким. Для його приготування використовують матеріал середньої фракції.

Особливості кар`єрного піску

Цей вид піску добувають кар’єрним способом. При цьому матеріал з різних родовищ може істотно відрізнятися зернистістю, складом і структурою. Величина глинистих домішок в кар’єрному піску доходить до 7%. Крім цього, він може містити солі кремнію і оксиди металів. Його зерна мають гострі грані, а співвідношення розмірів частинок сильно відрізняється.

Особливості річкового піску

Річковий пісок добувають в руслах річок. Залежно від місця видобутку він відрізняється кольором і розміром зерен. Такий матеріал піддається тривалому впливу води, тому практично не містить сторонніх домішок. Його частинки маю круглу форму і відшліфовану поверхню. Річковий пісок відрізняється однорідністю.

Вибір виду піску для штукатурної суміші

Кар’єрний і річковий пісок надають різні властивості штукатурної суміші. Так, зерна першого мають шорстку поверхню і гострі грані, тому сприяють кращому зчепленню з бетонної або цегляної поверхнею. Він підвищує міцність і довговічність покриття, але одночасно сприяє збільшенню жорсткості розчину. При збільшенні його частки в суміші можливе утворення тріщин. Використання такого матеріалу оптимально для приготування першого (чорнового) шару штукатурки.

Для річкового піску характерна своя специфіка. Його зерна мають округлу і гладку форму, тому розчин на основі цього матеріалу значно гірше прилипає до непідготовленою поверхні. Его застосовують для формування фінішного покриття невеликої товщини. Щільність такої штукатурки нижче аналогічного параметра суміші на основі кар’єрного піску. Крім того, вона має кращу пластичність і легко наноситься на попередньо підготовлену поверхню. Збільшення частки піску в суміші не призводить до утворення тріщин. Після висихання штукатурка добре пропускає водяну пару і повітря, відрізняється високими тепло- і звукоізоляційні властивості.

 

Приготування штукатурної суміші

Штукатурна суміш на основі цементу і піску готується в однакових пропорціях незалежно від виду наповнювача. Їх оптимальне співвідношення – 1: 3. При цьому рекомендується використовувати цемент марки М400. На першому етапі його змішують з піском до отримання однорідної маси, а потім додають воду для отримання суміші, по консистенції схожою на сметану.

Нанесення

Зазвичай на стіни наноситься два шари штукатурки, іноді і три:

  • Перший – «обризг». Його товщина не більше 5 мм. Від цього шару багато в чому залежить міцність зчеплення штукатурки з поверхнею. З його допомогою виконують грубе вирівнювання стін.
  • Другий – грунтове або чорновий. Його товщина може доходити до 15 мм і навіть перевищувати цей показник.
  • Третій – покривний або чистової. Він є декоративним і по товщині не повинен перевищувати 3,5 мм.

З огляду на призначення, для перших двох шарів оптимальним є використання кар’єрного піску, для третього – річкового. Після висихання штукатурки виконується її затирка і на цьому процес можна вважати закінченим.