Щебінь є наповнювачем бетонного розчину, завдяки якому розчин стає значно міцнішим, не просідає, не деформується від навантажень. Оскільки сам цемент дорожчий від щебеню, він ще й здешевлює вартість розчину. Щебінь складається із камінців різноманітної форми та класифікується за щільністю, морозостійкістю, лещадністю та міцністю на стискання.

Які основні матеріали використовуються для щебеню?

Щебінь буває гранітним, гравійним, доломітовим (вапняковим), шлаковим, вторинним. Найчастіше перші два види використовують для важких та середніх бетонних розчинів, а інші – для легких.

Гранітний щебінь виробляється шляхом дроблення гранітних скель та пересіювання отриманого матеріалу через спеціальне вібросито. Найчастіше його використовують при будівництві мостів, колон, аеродромів.

Гравійний щебінь отримують шляхом дроблення кам’яної природної скелі з наступним просіюванням через вібросито. Окрім цього він буває і природній. Його переваги – невелика ціна та низький радіаційний фон. Його найчастіше використовують при будівництві доріг, у приватному секторі.

Вапняковий щебінь отримують із вапняка, проте він розкисає від води і не є надійним та міцним матеріалом. А шлакові та вторинні матеріали найчастіше використовують для бетонних розчинів, які служать як теплоізоляція.

 

Поділ щебеню за формою та розміром

Щебінь буває кубовидний, клиновидний, звичайний та лещадний. За фракійністю щебінь поділяється на великий, середній та дрібний. Фракція- це максимальний розмір окремого зерна щебеню. Чим менший номер, тим дрібніший щебінь. Побутує думка, що для міцності розчину потрібен великий щебінь. Проте це не зовсім так. Для конструкцій, на які заплановані вертикальні навантаження найкраще підходить саме великий щебінь, а для конструкцій, які заплановані на вигин чи армованих краще дрібніший щебінь. Для використання у бетонному розчині щебінь повинен бути без сторонніх домішок, бетон повинен покривати його повністю зі всіх сторін.

Де варто використовувати дрібний щебінь, а де великий?

Велике зерно щебеню надає бетонному розчину міцності, а дрібне – щільності. Тому найкраще їх поєднувати. Фракція щебеню 5-20 містить зерна від 5мм до 20 мм і розчин бетону із таким щебенем найкраще заповнить усі пустоти та буде міцним. Якщо ж немає можливості використати щебінь великої фракції, варто додати більше цементу для міцності конструкції. Для прикладу, при заливанні підлоги використовують розчин із дрібного щебеню, оскільки товщина підлоги незначна. Для фундаменту задля його міцності та морозостійкості варто використовувати щебінь невеликих фракцій (5-20, 5-10). При підвищеній щільності використовують більш дрібну фракцію, а для здешевлення можна додавати гравійний щебінь. При використанні великого щебеню потрібно додавати більше піску для заповнення пустот.