Вапняні розчини бувають простими і складними. У простому розчині в’язким компонентом виступає тільки одна речовина (вапно), а в складному кілька (цемент, гіпс, вапно).

Простий вапняний розчин представляє не що інше, як суміш з гашеного вапна, води і піску. Для приготування такого розчину використовують ємність, куди спершу насипають вапно, а потім невеликими порціями додають воду. Дуже важливо дотримуватися пропорції, адже від консистенції такого розчину залежить міцність і надійність виконаних робіт.

Особливості складного вапняного розчину

Як було сказано раніше, складний вапняний розчин включає відразу кілька наповнювачів. Так, розрізняють вапняно-піщаний розчин, вапняно-цементний і вапняно-гіпсовий. Перевагами таких розчинів є те, що вони мають підвищену пластичність, міцність і більшою адгезією. Це дозволяє здійснювати різні будівельні роботи як всередині, так і зовні будівлі, в регіонах з різним кліматом і вологістю.

Варто відзначити, що вапняні розчини можуть бути “худими”, нормальними або жирними. Їх відмінність полягає в жирності і кількості окремих компонентів суміші. Важливо знати, що худий розчин через низьку жирність в’язкої речовини має властивість розтріскуватися після висихання, а жирний важко наноситися.

Застосування вапняно-гіпсового розчину

Вапняно-гіпсовий розчин включає в себе вапно, воду, гіпс і пісок. Гіпс додають не спроста, він служить для зменшення часу схоплювання, так як прості вапняні розчини схоплюються досить повільно. Таким чином отримують міцний, густий розчин, який здатний значно прискорити весь будівельний процес. Щоб приготувати вапняно-гіпсовий розчин, спочатку замішують вапняне тісто, після додають всі інші наповнювачі. Його використовують для внутрішніх і зовнішніх штукатурних робіт. Цей вид розчину застосовують в районах з сухим кліматом, а приміщення, в яких потрібно поштукатурити стіни, повинні мати невелику вологість повітря.

Застосування вапняно-цементного розчину

Одним з найпопулярніших наповнювачів для вапняного розчину є цемент. Його додають в розчин для певних будівельних цілей, наприклад, для оздоблювальних і фасадних робіт. Популярність вапняно-цементного розчину обумовлюється порівняно недорогою ціною, міцністю і пластичністю, а також хорошим зчепленням розчину з поверхнею. Для того, щоб приготувати такий розчин, використовують тільки якісне гашене вапно. Вапняно-цементний розчин активно застосовується для оздоблювальних робіт в приміщеннях з високою вологістю. Ним легко можна поштукатурити стіни з цегли, дерева та бетону.

Застосування вапняно-піщаних розчинів

Даний вид розчину має на увазі заміс вапна, води і піску в суміш. Пісок повинен бути заздалегідь просіяний і промитий, крім цього потрібно враховувати пропорції. Оптимальне співвідношення вапна і піску приблизно 1: 2 або 1: 3. Розчин з додаванням піску досить дешевий, але дуже часто для кращого результату додають цемент в якості додаткового в’яжучого елемента. Тоді найкраще буде взяти від 3 до 6 частин піску до однієї частини цементу. Вапняно-піщаний і вапняно-піщано-цементний розчин застосовують для кладки цегли і штукатурних робіт.

Сфери і області застосування вапняних розчинів по суті обмежуються лише будівельною сферою. Але, як всі ми знаємо, будівництво – це дуже складна галузь з безліччю різних технологічних процесів, і саме в них необхідно використовувати вапняні розчини. З їх допомогою буде можливо побудувати надійний і довговічний будинок.