Утеплення будинку – обов’язковий етап сучасного будівництва

У сучасному будівництві утеплення будинків – важливий етап при зведенні будь-якої будівлі. Провідне місце серед сучасних утеплювальних матеріалів займає керамзит. Своєю популярністю він завдячує доступній ціні, екологічності, легкості, вогнестійкості, довговічності та простоті при застосуванні. Адже його застосування не потребує спеціальних навичок чи інструментів. Гранули керамзиту засипають під підлогу та у міжповерхові перекриття, утеплюють стіни, дах, забезпечують теплоізоляцію фундамента будівлі.

Якої форми та розміру буває керамзит?

Керамзит може бути у вигляді гравію, щебеню та піску. 

Керамзитовий гравій отримують шляхом обпалювання легкоплавкої глини у спеціальних печах. Він буває трьох фракцій і його форма може бути від круглої до овальної. Фракцію керамзитового гравію обирають в залежності від товщини стяжки. Якщо товщина стяжки більша ніж 40мм, то можна використовувати керамзит фракції 20-40мм. Такий керамзит застосовують також там, де потрібен товстий шар теплоізоляції. Ним утеплюють перекриття у будинках, відсипають фундаменти та підвали.

Керамзитовий гравій

Для утеплення підлоги, покрівлі чи стін використовують керамзитовий гравій фракції 10-20мм. Найдрібніший керамзитовий гравій фракції 5-10мм застосовують як основу під “теплу” підлогу чи при утепленні фасаду. Також керамзит відрізняється і щільністю. Чим вища щільність керамзиту, тим він міцніший, проте водночас такий керамзит гірше зберігає тепло. І навпаки, чим нижча щільність керамзиту, тим ефективніше він зберігає тепло.

Керамзитовий щебінь та пісок

Керамзитовий щебінь отримують шляхом подрібнення великих кусків запеченої глини. Його використовують як наповнювач при виробництві бетонних конструкцій. Керамзитовий пісок застосовують для отримання “теплого” розчину для кладки чи при заливанні цементної стяжки на підлогу. Отримують такий матеріал як керамзитовий пісок шляхом дроблення та просіювання запеченої глини.

Керамзит Львів

Недоліки керамзиту

Переваги керамзиту ми перерахували вище, проте у нього, як і у будь-якого матеріалу, є і певні вади. Він здатний поглинати вологу, тому при використанні цього матеріалу не забувайте про гідроізоляцію. Вологий керамзит стає важчим і втрачає свої ізолюючі та теплозберігаючі властивості. Окрім цього, коефіцієнт теплопровідності у керамзиту вищий, ніж у сучасних мінеральних чи синтетичних утеплювачів, що слід врахувати ще на етапі проектування будівлі. 

Як ми уже згадували, керамзитовий гравій надзвичайно легкий та простий у застосуванні та не потребує спеціальних навичок чи інструментів.  Потрібно запастися відром, лопатою, рівнем, правилом, рулеткою, маячками та брусом для трамбування. Як витратні матеріали потрібна паро- або гідроізоляція, клейка стрічка для швів та цементний розчин для заливки.

Використання керамзиту для теплоізоляції

Керамзит при теплоізоляції фундаменту

Для забезпечення теплоізоляції фундаменту будівлі навколо нього викопується траншея приблизно 50 см завширшки та глибиною, яка відповідає глибині промерзання грунту. Здійснивши роботи з гідроізоляції, засипаємо траншею керамзитом та ущільнюємо його. Зверху матеріал також ізолюємо від вологи та пізніше монтуємо відмостку чи засипаємо тонким шаром землі.

Теплоізоляції підлоги

Для теплоізоляції підлоги на бетонній основі спочатку очищуємо основу, проводимо пароізоляцію та маячками виводимо рівень підлоги. Засипаємо керамзит різних фракцій (для отримання більш щільного та міцного шару) врівень з маячками, вирівнюємо правилом та заливаємо поверхню цементним розчином “молочком”. Перед заливанням останнього шару, цементної стяжки, варто на поверхню покласти металеву армуючу сітку.

Теплоізоляція стелі з допомогою керамзиту

Теплоізоляцію стелі проводимо таким чином: здійснюємо пароізоляцію, засипаємо керамзит на висоту балки, наносимо цементну стяжку або накриваємо гідроізоляцією. Зверху можна настелити підлогу, якщо у цьому виникне необхідність.

Утеплення стін керамзитом

Стіни будівель керамзитом у наш час утеплюють не так часто, адже для проведення таких робіт потрібен професіонал. Кладка стіни у таких випадках ведеться у два шари: зовнішній та внутрішній. У щілину між кладками (приблизно 10 см) і засипається сам керамзит. При цьому не слід забувати, що між кладками обов’язково мають бути перемички для зв’язування двох шарів.

Оскільки керамзит може зменшити теплові втрати на 75%, його застосування є економічно доцільним та виправданим.