Керамзитобетон – це суміш піску, води, цементу і, власне, самого керамзиту. Окрім цих складників додатково до суміші можуть додаватися пластифікатори чи хімічні компоненти, які позитивно впливають на властивості виробу.

Окрім складників важливу роль у якості та властивостях продукції відіграють пропорції матеріалів, адже від цього напряму залежать якість, вага, міцність та інші характеристики виробів. Чим більше у керамзитобетонному блоку цементу, тим міцнішим та важчим він буде. Також важливу роль відіграє і фракція наповнювача, яка впливає як на теплоефективність, так і на вагу та міцність.

Теплоефективність – одна з основних характеристик керамзитбетону

На теплоефективність блоків великий вплив має їх щільність, адже із збільшенням щільності також збільшується коефіцієнт теплопровідності. Якщо порівнювати керамзитобетонні блоки із іншою продукцією із легкого бетону, то за теплопровідністю керамзитобетон займає середню позицію.

Завдяки високій теплоефективності із керамзитобетонних блоків ви побудуєте по справжньому тепле та затишне житло. Також важливою характеристикою будь якого матеріалу є морозостійкість. Морозостійкість – це здатність матеріалу переносити поперемінне багаторазове заморожування та відтаювання без пониження міцності матеріалу та ознак його руйнування. Вона також залежить і від міцності та питомої ваги матеріалу. Керамзитобетон здатен витримати до 300 циклів заморожування та відтаювання, тобто він доволі морозостійкий.

Керамзитобетон малої та середньої щільності доволі легкий що дозволяє значно знизити навантаження на основу та широко застосовувати у будівництві, проте водночас цей матеріал і достатньо міцний. Завдяки своїй легкості блоки є доволі габаритними, що значно пришвидшує процес зведення будівлі, а відносно невисока вартість робить їх широкодоступними. Також керамзитобетонні блоки можна за бажання робити і самому завдяки простій технології та доступності матеріалів, можна також і самостійно зводити будівлі при наявності часу та бажання. Матеріал термостійкий та тривалий час може витримувати високі температури, завдяки простому складу він екологічно безпечний та стійкий до появи плісняви та грибків. Завдяки тому, що матеріал не дає усадки, після зведення стін можна одразу здійснювати  наступні будівельні роботи не очікуючи деякий час на висихання та стабілізування матеріалу. При кріпленні предметів до стіни, зведеної із керамзитобетону, не потрібно купувати спеціальне кріплення як, наприклад, для бетону із пустотами.

Недоліки керамзитобетону

Як і всі матеріали незважаючи на переваги, керамзитобетон має і свої недоліки. Оскільки він має властивість вбирати до 14 % вологи, при його застосуванні необхідно обов’язково захищати стіну від зовнішніх впливів щоб запобігти повільному руйнуванню. Зважаючи на крихкість керамзитобетону при транспортуванні та застосуванні слід поводитися із ним з певною обережністю, а для розрізування застосовувати спеціальний електроінструмент.

Завдяки легкості технології виготовлення та низькій ціні матеріалів доволі поширені кустарні виробництва керамзитобетону, що не завжди позитивно впливає на якість через недотримання технології та термінів виготовлення, зберігання та транспортування готової продукції.

На які види поділяється керамзитобетон?

Зважаючи на сферу застосування керамзитобетон класифікують як теплоізоляційний, конструкційний та конструкційно-теплоізоляційний.

Перший застосовують при зведенні будівель де основний акцент робиться на звуко- та теплоізоляцію. Теплоізоляційні властивості цього матеріалу значно збільшені, тому він ідеально впорається із цим завданням.

Другий, конструкційний, застосовують при зведенні будівель від трьох поверхів і вище завдяки підвищеній несучій здатності матеріалу, при цьому втрачається теплоефективність будови і вона потребує додаткового утеплення. Також його використовують для полегшення несучої конструкції завдяки малій вазі матеріалу, ще він може бути армованим. При зведенні малоповерхових будівель найкраще застосовувати конструкційно-теплоізоляційний матеріал, він володіє достатньою щільністю та при цьому не втрачає теплоефективності. 

Де ще застосовують керамзитобетон?

Із керамзитобетону випускають велику кількість виробів, що широко застосовуються у сфері будівництва.  У першу чергу для зведення стін застосовують стінові блоки, які відрізняються від блоків для монтажу перегородок своїми габаритами. Спеціальні вентиляційні блоки найчастіше використовують для облаштування вентиляційних каналів, димоходів та проведення комунікацій при зведенні будівлі. Великогабаритні фундаментні блоки застосовують при зведенні фундаментів, армовані плити перекриття – для перекриття між поверхами чи на останньому поверсі. Для заповнення залізобетонного каркасу, зведенні перегородок чи монтажі зовнішніх стін інколи застосовують великогабаритні панелі.

Окрім вищеперерахованого блоки можуть бути рядовими (застосовують для основної кладки та потребують зовнішнього облицювання), лицьовими (з однією або двома облицьованими сторонами, вони не потребують додаткового облицювання), пустотілими (з підвищеною теплоефективністю, менш щільні та важкі), повнотілі (більше щільні та важкі, застосовуються найчастіше для зведення зовнішніх стін). 

Окрім блоків, керамзитобетон може бути і монолітним. Його застосовують при зведенні монолітних конструкцій, утепленні, заливанні стяжки чи звукоізоляції. Також широкого застосування набув монолітний керамзитобетон при зведенні стін із застосуванням опалубки. 

Завдяки чудовим характеристикам керамзитобетон набув популярності та широко застосовується у всіх сферах житлового та промислового будівництва, адже з нього можливо звести практично будь яку будівлю. За умов дотримання усіх технологій такий матеріал варто застосовувати у сучасному будівництві завдяки його позитивним якостям.